Podczas 16. edycji programu odbyło się prawie 140 pokazów w ponad 60 miastach w całej Polsce. W trasę ruszyło 13 najciekawszych spektakli, które operowały zróżnicowaną formą i skierowane były do szerokiego grona odbiorców. Wśród nich znalazły się zarówno propozycje dla dzieci, młodzieży, jak i osób dorosłych.
Nie dowierzam, że tegoroczna edycja programu już za nami, czas pędzi niewiarygodnie szybko – ale mierzony hasłem #jedziemyzteatrem liczy się zupełnie inaczej – powiedziała Katarzyna Rutkowska, koordynatorka programu. – Dla mnie to czas niezwykle cenny: spotkania, rozmowy, radość, wzruszenia. Wspaniali ludzie z domów kultury, wspaniali ludzie z teatrów, zwyczajna ale niezwykła publiczność. Dziękuję Wam za te chwile!
W tegorocznej edycji programu wzięło udział trzynaście spektakli:
- „Chłopaki płaczą”, Teatr Dramatyczny im. Gustawa Holoubka, reż. Michał Buszewicz
- „Chopcy z Roosevelta”, Teatr Nowy w Zabrzu, reż. Jacek Głomb
- „Hamlet-Komentarz”, Fundacja Bral/Teatr Pieśń Kozła, reż. Grzegorz Bral
- „Historia Jakuba”, Fundacja Zatrzymać Czas, reż. Aldona Figura
- „Ifigenia ze Splott”, Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi, reż. Filip Gieldon
- „Kulka”, Fundacja LALE.Teatr, reż. Tomasz Maśląkowski
- „Mała Piętnastka – legendy pomorskie”, Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku, reż. Tomasz Man
- „Matecznik”, Fundacja Teatr Łątek, reż. Krzysztof Zemło
- „Morze ∞ możliwości”, Fundacja Gra/nice, reż. Aga Błaszczak
- „Perfekty i Ambaras”, Teatr Lalek „Pleciuga”, reż. Jakub Krofta
- „Pięć i pół człowieka”, Olsztyński Teatr Lalek, reż. Andrzej Bartnikowski
- „Q&A”, Stowarzyszenie Imagination Space Centre, reż. Rachel Erdos
- „W maju się nie umiera. Historia Barbary Sadowskiej”, Dom Spotkań z Historią, reż. Anna Gryszkówna
Podczas programu odwiedziliśmy siedem województw i pokonaliśmy dystans niemal 3000 kilometrów – powiedziała Anna Ratkowska-Filipowicz z Olsztyńskiego Teatru Lalek. – Nasz spektakl „Pięć i pół człowieka” prezentowaliśmy w różnych przestrzeniach, od domów kultury po lokalne sale widowiskowe. Udział w programie był dla nas niezwykle inspirującym doświadczeniem oraz szansą na szeroką prezentację spektaklu i wzmocnienie relacji między teatrem a społecznościami lokalnymi. Serdeczne podziękowania kierujemy do lokalnych instytucji kultury oraz wszystkich widzów, którzy uczestniczyli w naszych spektaklach. Państwa obecność i życzliwość stanowiły największą motywację dla naszego zespołu!
Zespoły teatralne odwiedziły tej jesieni 64 miasta, miasteczka i wsie, których mieszkańcy mają utrudniony dostęp do korzystania z oferty teatrów instytucjonalnych. W każdym roku na udział w Teatrze Polska decydują się nowe domy i centra kultury, lecz zdecydowana większość ośrodków zgłasza się do programu nieprzerwanie od wielu lat. Jednym z takich miejsc jest Centrum Kultury i Sztuki w Koninie, Dom Kultury Oskard.
W ramach tegorocznej odsłony Teatru Polska zagraliśmy w konińskim Domu Kultury Oskard osiem spektakli, które obejrzało w sumie ponad 1900 widzów. Projekt jak co roku spotyka się z dużym zainteresowaniem publiczności – tym bardziej, że pokazaliśmy przedstawienia adresowane do młodszych, jak i nieco starszych odbiorców – powiedział Bartek Nowakowski z Działu Promocji i Marketingu. – Teatry doceniają profesjonalizm i życzliwość całego naszego zespołu, jak również atmosferę, którą budujemy razem z naszymi widzami. My również dziękujemy ekipom teatralnym za owocną współpracę. Spektakle, które obejrzeliśmy i rozmowy z artystami po zejściu ze sceny Oskardu na długo zostaną w naszej pamięci. Zespoły teatrów chcą do nas wracać, publiczność czeka na propozycje Teatru Polska na kolejny rok. Pokazuje to, jak potrzebny i wartościowy jest to program.