Chłopaki płaczą

Reżyseria: Michał Buszewicz

Teatr Dramatyczny im. Gustawa. Holoubka

Opis spektaklu
Widzisz płaczącego mężczyznę. Jakie wywołuje w tobie emocje? Odruchy? Co przychodzi ci na myśl, kiedy mijasz na ulicy faceta, który łka? I czy w ogóle zdarza ci się takich facetów spotykać? Czy męskie łzy są towarem deficytowym? Te publiczne należą do rzadkości. A czy te prywatne mogą posłużyć jako podstawa teatralnej opowieści?

„Chłopaki płaczą” to tytuł spektaklu - plasujący się gdzieś między spoilerem a oczywistością - ale to także niebanalne przesłanie, wymagające jak najczęstszego powtarzania. Męskie łzy istnieją. Co więcej, wszyscy ich potrzebujemy. Potrzebujemy, jako społeczeństwo, mężczyzn potrafiących okazywać emocje. Dlatego też chcemy uważnie przyjrzeć się momentom, w których próbujemy, przed sobą i przed innymi, zaprzeczać istnieniu męskich łez. Powodom tych zaprzeczeń. Chwilom, kiedy między powodem, bodźcem a płynącą łzą wyrasta tama lęku, niewygody, wstydu, rygorów i zaciśniętych zębów.

Chcemy też wspólnie poszukać w tej tamie pęknięć. Emocjonalne spotkanie w męskim gronie nie musi być stereotypową libacją ani rywalizacją. Może być wymianą doświadczeń, szansą na spojrzenie na siebie nawzajem z wyrozumiałością i zgodą na słabość, porażkę, a czasem nawet prywatną katastrofę. Okazją do odkrycia nowych pokładów wrażliwości niezbędnej do życia – a czasem i do tego, żeby to życie ocalić.
Obsada

Waldemar Barwiński
Robert T. Majewski
Henryk Niebudek (gościnnie)
Mateusz Górski (gościnnie) / Piotr Siwkiewicz / Michał Balicki (gościnnie)
Paweł Tomaszewski
Karol Wróblewski

Inni realizatorzy

Scenariusz i reżyseria
Michał Buszewicz

Scenografia i kostiumy
Doris Nawrot

Muzyka
Baasch

Choreografia
Katarzyna Sikora

Reżyseria światła
Aleksandr Prowaliński

Wideo
Michał Dobrucki

Asystentka reżysera
Jowita Mazurkiewicz

Asystentka scenografki
Olga Ciężkowska

Inspicjentka / suflerka
Barbara Ojrzeńska

Recenzje
Jakie są konsekwencje niepłakania/ Tomasz-Marcin Wrona Basen łez/ Aneta Kyzioł, Polityka, Chłopaki (już) płaczą/ Przegląd Dryfowanie/ Dwutygodnik Dzień wrażliwca/Piotr Dobrowolski, Teatralny.pl

Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies)