Kwiat paproci

Reżyseria: Mateusz Tymura

FUNDACJA TEATR LATARNIA

Opis spektaklu
Widowisko zostało zrealizowane na podstawie pięknej baśni Ignacego Kraszewskiego "Kwiat paproci" opartej na polskiej tradycji Nocy Świętojańskiej. Główny bohater - Jacuś w drodze po tytułowy kwiat, w drodze ku dorosłości, mierząc się z leśnymi strachami oraz własnymi słabościami stanie przed kluczowym pytaniem - gdzie jest prawdziwe szczęście?

W mrocznym, leśnym świecie można się zagubić, przestraszyć, ale i spotkać z sobą samym.
Podczas takiej wędrówki mamy szansę odnaleźć prawdę o wartościach i relacjach.
W dzisiejszym pędzie nie chcemy przyglądać się własnym mrokom... a może warto?
Pośród wielu baśni, które serwuje nam współczesna kultura, ta zdecydowanie wyróżnia się głębią, a także zakończeniem bez znieczulającego "happy endu". Finał opowieści o Jacusiu jest prawdziwy... i właśnie przez to tak poruszający.

Przedstawienie "Kwiat paproci" emanuje ludową wrażliwością. Widz ma tu okazję w niezwykłej bliskości usłyszeć, dotknąć, zobaczyć, poczuć i być częścią świata przedstawionego. Scenografia została wykonana m. in. z naturalnych materiałów znalezionych podczas wędrówek po Puszczy Knyszyńskiej na Podlasiu, gdzie mieści się wieś Borki, w której powstawał spektakl. Muzyka jest grana i tworzona na żywo na tradycyjnych instrumentach, na których grają aktorzy i muzykanci - członkowie zespołu (przedwojenne cymbały, akordeon, baraban itd.) i
jest wzbogacona o efekty elektroniczne i elektroakustyczne.

W spektaklu zabawa miesza się z poezją, żart z patosem, a stara jak świat opowieść przynosi nam wielką, prostą mądrość, której tak bardzo potrzeba we współczesnym skomplikowanym świecie.

Nasz spektakl przeznaczony jest zarówno dla dzieci jak i widzów dorosłych.
Przedstawienie może być wystawione w różnych przestrzeniach - także nieteatralnych, oraz w plenerze. Jet to możliwe dzięki temu, że posiadamy kompletny profesjonalny sprzęt sceniczny (rampa, kratownice, statywy, oświetlenie, nagłośnienie) do zrealizowania spektaklu w praktycznie każdych warunkach.
Obsada

Paula Czarnecka, Paulina Karczewska, Błażej Piotrowski, Zbigniew Rusiłowicz, Błażej Twarowski

Inni realizatorzy

scenografia: Sylwia Maciejewska
muzyka: Zbigniew Rusiłowicz / Kapela Braci Rejwów
technika: Michał Chrzanowski, Mateusz Tymura

Recenzje
Spektakl "Kwiat paproci" Teatru Latarnia - relacja radiowa Olgi Gordiejew
Informacje

czas trwania: 70

grupa wiekowa: wszyscy

scenografia: Sylwia Maciejewska

muzyka: Zbigniew Rusiłowicz, Kapela Braci Rejwów

data premiery: 22 lipca 2022

miejsce premiery: Gródek / Borki

Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies)