Wojna nie ma w sobie nic z kobiety

Reżyseria: Elżbieta Depta

Teatr Żeromskiego w Kielcach

Opis spektaklu
„Mówią, że na wojnie człowiek jest człowiekiem tylko w połowie, a w drugiej połowie – zwierzęciem. Właśnie tak… Bo inaczej by nie przeżył” – mówi jedna z bohaterek książki Swietłany Aleksijewicz. Na książkę składają się rozmowy z kobietami, które walczyły w armii radzieckiej podczas II wojny światowej. Bohaterki milczały przez wiele lat.
Elżbieta Depta, absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie reportaż Aleksijewicz (nagrodzony w 2015 roku Literacką Nagrodą Nobla) przeniosła na małą scenę Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Powstał spektakl pod tym samym tytułem. Jego bohaterki poznajemy jako młode dziewczyny, które decydują się wziąć udział w zmaganiach wojennych, chociaż nie zdają sobie sprawy z tego, na czym polega prawdziwa wojna. Wprawdzie deklarują gotowość oddania życia za ojczyznę, jednak obawiają się ewentualnych szpecących ran, które mogą odnieść, oraz tego, jak będą wyglądały po śmierci. Problemem jest dla nich konieczność noszenia męskich ubrań, w których nie wyglądają atrakcyjnie. Nie potrafią posługiwać się bronią, a w sytuacji zagrożenia przepraszają przeciwnika i uprzedzają, że są zmuszone do niego strzelić. Jednak po pewnym czasie ich postawa ulega ogromnej zmianie. Młode żołnierki uczą się strzelać i zabijać na rozkaz. Cena, jaka płacą za udział w wojnie, jest wysoka. Bardzo wysoka: stres pourazowy nie pozwala im normalnie żyć.

(…) Kielecki spektakl jest wielkim, pełnym emocji wołaniem o pokój. Pokazuje, że wojna nie jest dla kobiet, nie jest dla mężczyzn, nie jest dla nikogo, bo niszczy wszystko i wszystkich.
Elżbieta Depta proponuje widzom wizytę w piekle. Warto tam wejść na chwilę, by nie musieć spędzić tam reszty życia.
Lidia Cichocka, Echo Dnia

Spektakl „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety” był dotychczas prezentowany na:
• 4. Festiwalu Debiutantów – Pierwszy Kontakt, Toruń 2017 - Główna nagroda aktorska dla Anny Antoniewicz za rolę Snajperki
• Forum Młodej Reżyserii, Kraków 2016
• Festiwalu Nowej Scenografii w Katowicach, 2016 – Nagroda dla Agaty Andrusyszyn dyplom za realizację teatralną; Nagroda Specjalna Teatru Śląskiego
Obsada

sanitariuszka: Dagna Dywicka
saperka: Magda Grąziowska
kobieta w czerwieni: Joanna Kasperek
snajperka: Anna Antoniewicz
żołnierz: Krzysztof Grabowski
dowódca/mama/lekarz: Edward Janaszek

Inni realizatorzy

Tłumaczenie: Jerzy Czech
Adaptacja tekstu: Elżbieta Depta, Justyna Pobiedzińska
Scenografia: Agata Andrusyszyn
Muzyka: Wer.K.
Video: Monika Proba, Piotr Wójcik
Ruch sceniczny: Michał Ośka
Wizualizacja: Agata Kadenacy

Recenzje
Wojna nie ma nic w sobie z człowieczeństwa Wielkie wołanie o pokój Wojna nie ma zapachu perfum
Informacje

czas trwania: 75 minut bez przerwy

grupa wiekowa: dorośli

scenografia: Agata Andrusyszyn

choreografia: Michał Ośka

muzyka: Wer.K

dramaturgia: Elżbieta Depta

data premiery: 14 maja 2016

miejsce premiery: Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach

Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies)