108 KOSTEK CUKRU

Reżyseria: Agata Puszcz

Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu

Opis spektaklu
Spektakl w reżyserii Agaty Puszcz powstał na kanwie pamiętnika młodej dziewczyny, Ireny Sierakowskiej, odnalezionego w gruzach Warszawy tuż po Powstaniu. Irena Sierakowska zginęła w Powstaniu Warszawskim. Wiele lat później w rodzinie Sierakowskich urodziła się kolejna Irena, która została aktorką Teatru Szaniawskiego w Wałbrzychu.

Są miejsca na mapie Warszawy, do których współczesna Irena boi się chodzić, bo wpada tam w stany paniki. Są też czasami miejsca na jej ciele – dziwne wysypki i plamy, które uaktywniają się nagle, a po kilku godzinach znikają. Irena-aktorka szuka przyczyny tych zdarzeń, aż wpada na trop – małe pudełko z pamiątkami, pudełko pamięci. W tym pudełku znajduje się częściowo zwęglony pamiętnik pisany przez Irenę Sierakowską w sierpniu 1944 roku, którego fragmenty nadal jeszcze można odczytać.

Kameralne przedstawienie w adaptacji Zuzanny Bojdy opowiada o prawdziwej historii jednostki uwikłanej w wielkie wydarzenia oraz o prawdziwych emocjach towarzyszących odkrywaniu rodzinnej tajemnicy. Temat Powstania pozostaje żywy i wciąż działa silnie w różnych częściach Polski. To opowieść o wojnie z perspektywy kobiety i cywilki, ale także z perspektywy osoby, która – zwłaszcza współcześnie – nie może jej pojąć.

Monodram powstał w ramach Wolnych Scen Inicjatyw Aktorskich.
Obsada

Irena Sierakowska

Inni realizatorzy

Tekst: Zuzanna Bojda na podstawie powstańczego pamiętnika Ireny Sierakowskiej
Scenografia i kostiumy: Karolina Mazur
Muzyka: Krzysztof Kaliski
Video: Przemysław Jeżmirski
Zdjęcia: Tobiasz Papuczys
Lekcje stepowania: Dariusz Dudzik
Inspicjentka: Anna Solarek

Recenzje
„Pamiętnik z piwnicy” - Witold Mrozek „Epigenetyka teatralna" - Henryk Mazurkiewicz „Fascynująca historia z pamiętnika znalezionego w gruzach Warszawy” – Gazeta Wyborcza Wrocław Rozmowa przed premierą z aktorką Ireną Sierakowską - Radio Wrocław Kultura

Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies)