Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian

Reżyseria: Remigiusz Brzyk

Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie

Opis spektaklu
O Ukrainie w Polsce trudno mówić w sposób jednoznaczny – to chyba najbardziej swojski i jednocześnie najbardziej egzotyczny z naszych sąsiadów – nasza mityczna kresowa arkadia i kraina rodem z horrorów w jednym. Ziemowit Szczerek w swoim niezwykłym cyklu beletryzowanych reportaży z podróży na Ukrainę zatytułowanym "Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian" rozprawia się z wszelkimi stereotypami, w które przez lata (a może i wieki) obrósł ten kraj w oczach Polaków. Kpi z naszego poczucia cywilizacyjnej wyższości, wszelkich sentymentów i resentymentów, obnażając przy okazji to, co stało się z obydwiema nacjami przez lata panowania komunizmu.

Z tą niecodzienną relacją z podróży na Ukrainę w lubelskim teatrze zmierzy się Remigiusz Brzyk – dwukrotnie nagrodzony prestiżowym Laurem Konrada na katowickim Festiwalu Sztuki Reżyserskiej „Interpretacje”, a który dał się poznać publiczności Teatru im. Juliusza Osterwy jako realizator okrutnie śmiesznej „bulwarówki politycznej” Pawła Demirskiego Był sobie Polak, Polak, Polak i diabeł, czyli w heroicznych walkach narodu polskiego wszystkie sztachety zostały zużyte.

Wywiedzione z reportaży Szczerka opowieści młodych Polaków, którzy z plecakami przemierzają Ukrainę w poszukiwaniu „cudów i niesamowitości”, raz po raz osuwają się w groteskę i absurd, nie tracąc przy tym nic z ostrej obyczajowej obserwacji. Historie te mogą stanowić pretekst zarówno do znakomitej scenicznej zabawy, jak i próby głębszego spojrzenia na nas i naszych sąsiadów, z którymi łączy nas więcej, niż to na co dzień sobie uświadamiamy.
Obsada

Halszka Lehman, Marta Ledwoń, Marta Sroka, Daniel Dobosz, Przemysław Gąsiorowicz, Paweł Kos, Janusz Łagodziński, Krzysztof Olchawa, Wojciech Rusin, Daniel Salman

Inni realizatorzy

adaptacja - Michał Kmiecik
scenografia i kostiumy - Iga Słupska
scenografia i kostiumy - Szymon Szewczyk
muzyka - Jacek Grudzień

Recenzje
Ukrainoturystyka po polsku Przyjdzie Mordor? "Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian" - spektakl zaskakujący i mocny Ukraina to dla Polaków kraina wyobrażona „Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian” w Lublinie. Recenzja spektaklu Same podwójne dna
Informacje

czas trwania: 170 minut

grupa wiekowa: dorośli

scenografia: Iga Słupska, Szymon Szewczyk

choreografia: Remigiusz Brzyk

muzyka: Jacek Grudzień

dramaturgia: Michał Kmiecik

data premiery: 14 marca 2015

miejsce premiery: Lublin

Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies)