Odyseja

Reżyseria: Tomasz Ciesielski

Teatr Nowszy

Opis spektaklu
Choć współczesny świat stoi dla nas otworem, to coraz rzadziej wyruszamy w podróż, która nie tylko jest przygodą, ale też ścieżką wewnętrznej przemiany. Dziś możemy polecieć na koniec świata lub nawet zdobyć z wycieczką Mount Everest, ale to nie oznacza, że przekraczamy jakiekolwiek osobiste granice. Doświadczamy jedynie iluzji rytuału przejścia, którą chętnie wzmacniamy epicką relacją w mediach społecznościowych. Istotą podróży jest to, co po drodze. To otrząśnięcie się z młodzieńczych ideałów i odnalezienie sensu życia – swojej Itaki.

Projekt Odyseja to nie tylko przywołanie motywu homerowskiej podróży Odyseusza. To także artystyczna droga od mitologicznego chaosu do poezji kosmosu Kubricka. Spojrzenie w świat, który “wyszedł z formy” rozbudzając w Hamlecie konieczność jego naprawy.

Zapraszamy widzów do miejsca, gdzie podróż się rozpoczyna lub kończy. Na dworcu kolejowym – pomiędzy przyjazdami i odjazdami pociągów – będziemy wspólnie doświadczać wyprawy w różnych jej momentach: tuż przed “wyjazdu”, w chwili zwątpienia oraz w procesie dojrzewania – rytualnej “śmierci do nowego życia”. Każdy uczestnik otrzyma zestaw słuchawkowy, który będzie bramą do intymnego świata wykreowanego przez performerów, a niedostępnego dla przypadkowych przechodniów. Poprzez język teatru i tańca zbadamy, w jakim stopniu archetyp homo viator – człowieka w drodze, jest aktualny dla współczesnego Europejczyka.

Spektakl może być prezentowany zarówno w dużych centrach komunikacyjnych jak i na terenie niewielkich dworców PKS lub przystanków kolejowych – każda przestrzeń stwarzająca kontekst podróży jest adekwatna. W widowisko wbudowane są rozwiązania teatralne, które pozwalają nam adaptować się do różnych lokalizacji. Od tłocznej Warszawy Wschodniej, przez mały dworzec w Koszalinie po wiatę dworca PKS. Spektakl prezentowany był już w Słupsku, Koszalinie, Szczecinie, Pile, Bydgoszczy i Toruniu, a także w Łodzi i Warszawie.
Obsada

Natalia ‘Sarna’ Kladziwa, Oscar Mafa, Paweł Urbanowicz

Inni realizatorzy

Choreografia: Tomasz Ciesielski w ścisłej współpracy z tancerzami

Taniec: Natalia ‘Sarna’ Kladziwa, Oscar Mafa, Paweł Urbanowicz

Muzyka: Sean Palmer, Kuba Pałys

Kostiumy: Damian Kretschmer

Produkcja: Joanna Stasina

Recenzje
ODYSEJA na dworcu PKP Współczesna Odyseja. Quo Vadis świecie? W podróży w dal i w głąb W drodze
Informacje

czas trwania: 50

grupa wiekowa: wszyscy

scenografia: -

choreografia: Tomasz Ciesielski we współpracy z tancerzami

muzyka: Sean Palmer, Kuba Pałys

dramaturgia: -

data premiery: 19 września 2020

miejsce premiery: Łódź

Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies)