Opis spektaklu
Przedstawienie powstało na podstawie pięknej, wzruszającej szwedzkiej książki Anny Höglund "O tym można rozmawiać tylko z królikami" (wydanej w języku polskim przez Wydawnictwo ZAKAMARKI). To opowieść o nastoletnim chłopcu, który czuje się inny ze względu na swoją wrażliwość, jest nierozumiany, zagubiony, samotny - i w rodzinie, i wśród rówieśników.
Dzieląc się swoimi refleksjami, próbuje znaleźć odpowiedź na pytanie, kim tak naprawdę jest. Balansuje pomiędzy pragnieniem akceptacji i przynależenia do grupy, a poczuciem wyobcowania i potrzebą odrębności. Trzynastoletni bohater nie utożsamia się ze swoimi rówieśnikami, nie czuje z nimi więzi, według niego inność wyklucza go z grona znajomych. Chłopiec nie boi się nazwać trudnych emocji, ale też pokazuje, że nie muszą być one ostateczne. Mając poczucie, że każdy jest dla siebie największym wrogiem, z biegiem czasu odkrywa, że jeśli wszystko jest jednocześnie swoim przeciwieństwem, to każdy może być też dla siebie najlepszym przyjacielem.
"Chciałbym sprawić, żeby ten spektakl był bliski nastoletnim osobom, które właśnie teraz są w okresie dojrzewania, dorastania, między 13 a 18 rokiem życia, chociaż tutaj też bardzo zależy mi na tym, żeby nie tylko osoby, które są nastolatkami, ale również osoby dorosłe, mogły przyjść i nie mieć poczucia "straconego czasu".
Jak mówi sama autorka "O tym można rozmawiać tylko z królikami" - Anna Höglund - jest to książka dla wszystkich tych, którzy kiedykolwiek w życiu czuli się inni. Prawdopodobnie wszyscy spotykamy się z tym, że gdzieś nie pasujemy z jakiegoś powodu. Każdy z nas takie doświadczenie przechodził. (...) Być może te osoby, które przyjdą na premierę, czy potem na spektakl, w jakiś sposób będą mogły się utożsamić, a nawet w jakimś sensie poczują ulgę (...) Anna Höglund w swojej opowieści zostawia nas z happy endem. Spektakl też jest o tym, że czas dorastania kiedyś się kończy. Będzie lepiej, będzie łatwiej. Trochę idąc za tym, co mówi najcieplejsza postać ze spektaklu - Dziadek: "Im więcej masz lat, tym jest lepiej. Bo masz to doświadczenie i możesz z niego skorzystać.” - Piotr Soroka, reżyser
Przedstawienie porusza temat inności, zagubienia i trudnych relacji.
Przedprzewodnik do spektaklu „O tym można rozmawiać tylko z królikami” :
https://teatr.zgora.pl/images/dokumenty/KPO/o_tym_mozna_rozmawiac_tylko_z_krolikami/otmrtzk_przedprzewodnik.pdf
Obsada
Paweł Wydrzyński - Królik
Marta Frąckowiak - Matka, Nauczycielka
Jakub Mikołajczak - Ojciec, Tamten Chłopak
Jerzy Kaczmarowski - Dziadek
Joanna Wąż - Ta Dziewczyna, Królicza Mama
Katarzyna Kawalec - Inna Dziewczyna
Robert Kuraś - Ten Chłopak, Doktor
Inni realizatorzy
Autor - Anna Höglund
Tłumaczenie - Katarzyna Skalska
Reżyseria i adaptacja - Piotr Soroka
Dramaturgia - Agnieszka Charkot
Scenografia - Agnieszka Zdonek
Muzyka - Szymon Tomczyk
Reżyseria świateł - Alicja Pietrucka
Projekcje - Klaudia Kasperska
Asystent reżysera - Joanna Wąż
Recenzje
W dół króliczej nory
Informacje
czas trwania: 1 godz. 15 minut
grupa wiekowa: młodzież i dorośli
scenografia: Agnieszka Zdonek
muzyka: Szymon Tomczyk
dramaturgia: Agnieszka Charkot
data premiery: 21 grudnia 2024
miejsce premiery: Lubuski Teatr w Zielonej Górze