Białogard

Centrum Kultury i Spotkań Europejskich

Opis
Centrum Kultury i Spotkań Europejskich jest miejską instytucją kultury utworzoną w 2008 roku przez Miasto Białogard.
Organizatorem Centrum Kultury i Spotkań Europejskich jest Miasto Białogard. Centrum Kultury i Spotkań Europejskich powstało 1 maja 2008 r. uchwałą Rady Miejskiej Białogardu z dnia 26 marca 2008 r., która powołując jednostkę, nadała jej statut. Centrum Kultury i Spotkań Europejskich mieści się w wyremontowanym i rozbudowanym budynku dawnego Białogardzkiego Ośrodka Kultury, przy ul. 1 Maja 15.
Budynek byłego domu kultury wybudowany został przez Niemców na początku XX wieku. Pełnił funkcje kulturalne, w tym m.in.: sali widowiskowej, sali baletowej i kina. Również po 1945 roku budynkowi przypadła rola centrum kulturalnego, początkowo Powiatowego Domu Kultury, a później Białogardzkiego Ośrodka Kultury.
Przez wiele lat Białogardzki Ośrodek Kultury był miejscem, gdzie koncentrowało się życie kulturalne i społeczne miasta. Sala widowiskowa białogardzkiego domu kultury była miejscem znanych w całym regionie spotkań kulturalnych. Brak środków finansowych w ostatnich latach spowodował, że stan techniczny budynku systematycznie się pogarszał i konieczny był jego natychmiastowy remont. Stan był na tyle zły, że w drugiej połowie lat 90-tych podjęto decyzję o zakończeniu prowadzenia działalności społeczno-kulturalnej w obiekcie.
W 2004 roku zrodził się pomysł generalnego remontu budynku byłego Białogardzkiego Ośrodka Kultury, tak aby przywrócić mu pierwotne funkcje kulturalne.
W 2006 roku projekt pod nazwą "Rozbudowa domu kultury w Białogardzie wraz z adaptacją na Centrum Kultury i Spotkań Europejskich" dofinansowany został ze środków Unii Europejskiej, w ramach Inicjatywy Wspólnotowej - Interreg IIIA.
Roboty remontowo-budowlane zakończono 15 lutego 2008 roku.
1 sierpnia 2008 roku zakończono wyposażanie obiektu w sprzęt oświetleniowy, nagłośnieniowy i kinowy. Tego dnia centrum rozpoczęło swoją działalność. Dyrektorem instytucji został Paweł Wiśniewski. Od października 2008r. w Centrum Kultury i Spotkań Europejskich działa Kino Centrum, od listopada działalność rozpoczęły sekcje zainteresowań: teatralno-kabaretowa, wokalna, teatru lalek. Od stycznia 2009 roku działalność rozpoczęła sekcja plastyczna, działająca w Galerii Miejskiej w Bramie Wysokiej (Połczyńskiej), w obrębie białogardzkiej starówki.
Obecnie Centrum Kultury i Spotkań Europejskich dysponuje:
- profesjonalną salą widowiskowo-kinową, znakomicie przygotowaną do przedstawień teatralnych, koncertów, projekcji kinowych i innych wydarzeń kulturalnych,
- cyfrowym kinem 3D - Kino Centrum - wyposażonym w udogodnienia dla osób niepełnosprawnych oraz małych dzieci,
- salą taneczno-bankietowo-szkoleniową, wraz ze sceną (sala przygotowana do zajęć tanecznych, prób, seminariów i konferencji, a także mniejszych imprez kulturalno-rozrywkowych),
- zapleczem gastronomicznym (bar kinowy oraz działająca w jednej z części budynku Restauracja Miętowa),
- pomieszczeniami wykorzystywanymi na Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej.
Budynek Centrum jest klimatyzowany i przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies)