Nowy Dwór Gdański

Żuławski Ośrodek Kultury

Kontakt

ul. Sikorskiego 21

55 247 22 30

dyrektor@zok-ndg.pl

http://zok-ndg.pl/

Opis
Żuławski Ośrodek Kultury w Nowym Dworze Gdańskim jest jednym z najważniejszych miejsc dla lokalnej społeczności Żuław. To tu odbywają się jedna z najważniejszych i największych wydarzeń kulturalnych w regionie. Do kalendarza imprez Delty Wisły na stałe już wpisał się m.in. Dni Nowego Dworu Gdańskiego, Wodnostacja czyli Święto Tugi, Festiwal Małych Form Ulicznych “Hybzio” czy Old Jazz nad Tugą. ŻOK to również miejsce codziennych spotkań ciekawych sekcji artystycznych i zespołów. To właśnie w tym miejscu powoływane są liczne inicjatywy społecznotwórcze współczesnych Żuław.

Niezwykle ciekawy jest również budynek Żuławskiego Ośrodka Kultury. To wyjątkowy i zdecydowanie największy zabytek na mapie Nowego Dworu Gdańskiego. Jego budowa rozpoczęła się najprawdopodobniej w roku 1935. Miał to być wzorcowy kompleks budynków o charakterze rozrywkowo - gastronomicznym w stylu eklektyzmu nordyckiego. Budowla została wyposażona w jedne z najnowocześniejszych rozwiązań tamtych czasów - system ogrzewania gorącą parą, zapadnie i dźwignie do obsługi sceny, system horyzontów, salę teatralno-kinową, hotel, elegancką restaurację i piękne oświetlenie. Projekt budynku został skrupulatnie przemyślany, a na jego budowę nie szczędzono funduszy. Część zabytkowego, oryginalnego wyposażenia udało się zachować do naszych czasów, część uległa zniszczeniu lub została rozkradziona.

Po wojnie budynek został przywrócony kulturze. To właśnie w Nowym Dworze Gdańskim powołany pierwszy, powojenny dom kultury w PRLu. Główna sala do dziś zachwyca odwiedzających budynek turystów oraz cieszy oko uczestniczących w licznych imprezach mieszkańców. Wnętrza ŻOK-u to wyjątkowa przestrzeń naznaczona czasem, ludźmi i kulturą.

ŻOK to obowiązkowy punkt na liście miejsc, które trzeba zobaczyć na Żuławach.

Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies)