Białowieża

Białowieski Ośrodek Kultury

Kontakt

ul. Sportowa 1

0856812460

bok@ug.xn--bialowiea-icc.pl

Opis
Białowieski Ośrodek Kultury to miejsce spotkań wielu pokoleń, stworzone z myślą o mieszkańcach Gminy Białowieża i odwiedzających ją turystach, gdzie prowadzone są zajęcia dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
W BOKu dzieci mogą uczestniczyć w zajęciach artystycznych, na których malują , rwą, gną i wycinają. Młodzież uczy się gry na gitarze i trenuje szare komórki podczas gry w szachy lub bilard. Młodzieżowa formacja taneczna WHAT DO YOU MEAN na bokowskiej scenie ćwiczy swoje układy, dorośli poznają kroki tańca użytkowego, a Seniorzy organizują „czwartkowe spotkania” w Piwnicy pod BOKiem. W każdą środę odbywają się próby zespołu „Ruczajok”, który funkcjonuje przy Białowieskim Ośrodku Kultury od 2009 roku. W skład zespołu wchodzą mieszkańcy Białowieży i okolic. Grupa ma w swoim repertuarze pieśni w języku białoruskim oraz białoruskiej gwarze. Rokrocznie bierze udział w licznych festynach i przeglądach, takich jak: Konkurs Piosenki Białoruskiej, I Tut Żywuć Ludzi, Kultura Na Schodach, „Różnogłosie”, Noc Kupały, Białowieskie Integracje Artystyczne „Peretocze”.
Jedną z form działalności Białowieskiego Ośrodka Kultury jest galeria oBOK, która rozpoczęła swoją działalność w 1999 roku. W galerii prezentowane są przede wszystkim dokonania artystyczne twórców z regionu podlaskiego. W miesiącach letnich mają miejsce także liczne wystawy plenerowe.
BOK to także kino ŻUBR – miejsce z przebogatą historią. Pierwsze kino w Białowieży założyli Niemcy podczas I wojny światowej. Mieściło się ono w drewnianym garażu na terenie Parku Pałacowego. Drugie kino w Białowieży zostało założone już w kilka lat po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Do życia powołała je w 1924 roku - powstała rok wcześniej - Liga Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej. Kino mieściło się w nieistniejącym już budynku na terenie Parku Pałacowego, położonym w pobliżu Domu Marszałkowskiego. W 1935 roku kino zostało przeniesiono do nowo wybudowanego Domu Rezerwistów (obecna lokalizacja – centrum miejscowości). W gmachu tym kino funkcjonowało także podczas II wojny światowej. Po zakończeniu wojny kino wznowiło swoją działalność w 1950 roku, otrzymując nazwę ŻUBR. Było wówczas pierwszym kinem wiejskim na Białostocczyźnie. Po remoncie w 1991 roku kino dysponowało 156 miejscami. Filmy wyświetlano na dużym, panoramicznym ekranie o wymiarach 8 x 2,5 metra. Zapewniona była doskonała akustyka. Niestety, z powodu stale zmniejszającej się liczby widzów, kino ŻUBR z dniem 1 września 2011 roku zawiesiło działalność. Pozostała jednak sala z wielkim ekranem, w której nadal odbywają się imprezy okolicznościowe, koncerty i projekcie filmowe (kino objazdowe).
Więcej informacji o bieżącej działalności Białowieskiego Ośrodka Kultury jest dostępnych na naszym facebooku. Zapraszamy!!!

Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies)