"Sto lat Reduty". Otwarcie wystawy w Instytucie Teatralnym

Reduta była eksperymentalnym zespołem artystycznym działającym w dziedzinie teatru, ale zarazem poszukującym poprzez teatr sposobów i dróg przemiany świata i społeczeństwa. Ściślej mówiąc: wehikułem jej poszukiwań był teatr polski, traktowany jako synteza rodzimej kultury. Reduta z całą powagą stawiała pytanie o wartości i współczesną skuteczność, osadzoną na czymś innym niż polityczna ideologia. Odpowiedzi szukała w praktyce, badając współczesne i dawne polskie sztuki teatralne, a poprzez nie – siły działające w społeczeństwie polskim oraz projekty jego przekształcenia.

Reduta reprezentowała i stosowała wiele awangardowych strategii (nastawienie na eksperyment, postawa badawcza, przesunięcie akcentu z dzieła na proces), na czele z dążeniem do przekształcenia świata poprzez odkrycie praw i prawd artystycznych, a następnie wykorzystanie ich do przebudowy świata i człowieka. W sposób właściwy epoce (a dziś stosunkowo rzadko spotykany) łączyła sztukę, działalność społeczną i poszukiwania duchowe w jeden holistyczny projekt.

***


Wystawa składa się z trzech odrębnych części. Pierwsza część "Założyciele, scena i widownia oraz etos pracy" przedstawia początki Reduty, jej twórców, pierwszą siedzibę w Salach Redutowych oraz zespół w trakcie prób, prac studyjnych, zajęć dydaktycznych.

Druga część "Ludzie Reduty" pokaże wszystkich albo prawie wszystkich członków zespołu Reduty od początku aż do końca jej istnienia.

Część trzecia "Reduta w drodze" zaprezentuje zasięg działalności Teatru, jej niezwykłe teatralne objazdy – setki przedstawień granych w niewielkich często miejscowościach na całym terenie Drugiej Rzeczpospolitej.

 

plakat wystawy


Wystawa powstała we współpracy z Muzeum Teatralnym w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. Projekt jest współfinansowany przez Fundację LOTTO im. Haliny Konopackiej.

Kuratorzy: Magdalena Kulesza i Katarzyna Wodarska-Ogidel, opracowanie plastyczne – Krzysztof Kelm.

Wystawa potrwa do końca lutego 2020. Od 5 grudnia do 13 stycznia część ekspozycji będzie niedostępna.

Podsumowanie 16. edycji TEATR POLSKA

Właśnie zakończyła się 16. edycja programu, w ramach którego 13 spektakli ruszyło w jesienny objazd, aby dotrzeć do miejscowości, w których brakuje teatru instytucjonalnego.

Ogłaszamy dofinansowania Teatr Polska 2024

Zespół Sterujący ds. finansowych przyznał dofinansowania dla 13 spektakli, które ruszą w trasę w 16 edycji programu :)

Targi sztuki - zamknięcie zgłoszeń

Zamykamy zgłoszenia na targi sztuki.

Werdykt TEATR POLSKA 2024

Ogłaszamy finalistów tegorocznej edycji programu :)

Targi Sztuki 2024

Zapraszamy na Targi Sztuki w dniach 14-15 maja :)

Ogłaszamy TEATR POLSKA 2024

Już po raz 16 #jedziemyzteatrem, zapraszamy teatry do zgłaszania spektakli :)

Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies)